fbpx
Skip to content
Solidatum > Naujienos > Kelio skausmas > Kelio skausmas: gydymas ir priežastys

Kelio skausmas: gydymas ir priežastys

Kelio skausmas – dažna problema, kuri gali ženkliai apriboti žmogaus aktyvumą ir gyvenimo kokybę. Kelio sąnario skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: nuo per didelio fizinio krūvio iki rimtų traumų ar sąnarių ligų. Šis straipsnis padės suprasti pagrindines kelio skausmo priežastis bei gydymo kryptis, kurios padės efektyviai spręsti problemą ir sugrąžins judėjimo laisvę.

Kas sukelia kelio skausmą?

Kelio skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. Dažnai skausmas kyla dėl menisko pažeidimo, raiščių plyšimo ar girnelės sausgyslių uždegimo. Vyresnio amžiaus žmonėms dažnai diagnozuojamas osteoartritas – degeneracinė sąnarių liga, pažeidžianti kremzlę ir sukelianti lėtinį uždegimą.

Taip pat skausmas gali būti juntamas kelio priekyje dėl pernelyg didelio raumenų ar sausgyslių krūvio, pavyzdžiui, sportuojant ar atliekant intensyvius judesius.

Kokie simptomai lydi kelio sąnario skausmą?

kelio skausmas

Kelio sąnario skausmą dažnai lydi tinimas, sąstingis, judesių apribojimas ir nemalonūs pojūčiai judant. Skausmo vieta gali skirtis priklausomai nuo pažeistos kelio sąnario struktūros. Esant menisko plyšimui, skausmas dažniausiai juntamas kelio vidinėje ar išorinėje pusėje, o girnelės sausgyslės uždegimo atveju – priekinėje kelio dalyje.

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją konsultacijai?

Jeigu kelio skausmas yra intensyvus, nepraeina arba stiprėja, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ankstyvas kreipimasis padės tiksliai nustatyti skausmo priežastį ir parinkti efektyvų gydymo planą. Kreiptis galima į šeimos gydytoją, traumatologą-ortopedą, skausmo gydytoją ar fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistą.

Kaip gydyti kelio skausmą?

Kelio skausmo gydymas priklauso nuo priežasties ir apima kelias svarbias kryptis:

1. Poilsis ir mažesnis fizinis krūvis

Jei skausmas kilo dėl per didelio fizinio krūvio ar traumos, svarbu kelį laikyti ramybėje, vengti intensyvių judesių ar apkrovų.

2. Ledas ir šiluma

Ledo kompresai (15–20 min. kas kelias valandas) efektyviai mažina patinimą ir uždegimą. Esant lėtiniam skausmui, naudinga šiluma (pavyzdžiui, šildomos pagalvėlės), kuri gerina kraujotaką ir mažina raumenų įtampą.

3. Kompresija ir pakėlimas

Elastinis tvarstis ar kelio įtvaras suteikia atramą sąnariui, o kojos pakėlimas (pavyzdžiui, ant pagalvės) mažina patinimą.

4. Pratimai ir tempimai

Lengvi raumenų tempimo ir stiprinimo pratimai, ypač keturgalvio raumens stiprinimas, padeda stabilizuoti kelio sąnarį. Rekomenduojama užsiimti mažo poveikio veiklomis, tokiomis kaip plaukimas ar važinėjimas dviračiu.

5. Vaistai nuo skausmo ir uždegimo

Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (pvz., ibuprofenas, diklofenakas) mažina skausmą ir uždegimą. Taip pat naudingi tepalai su diklofenaku ar mentoliu.

6. Fizioterapija ir masažas

Kineziterapinis gydymas ir masažai efektyviai padeda mažinti skausmą, atstatyti kelio judesių amplitudę ir stiprinti raumenis aplink kelio sąnarį.

7. Ortopedinės priemonės

Kai kelio skausmas susijęs su netaisyklinga pėdų padėtimi ar laikysena, gydymas gali būti papildytas ortopediniais vidpadžiais.

8. Injekcijos ir operacijos

Esant sunkiems uždegimams ar struktūriniams pažeidimams, gydytojai gali rekomenduoti kortikosteroidų injekcijas ar hialurono rūgšties injekcijas, pagerinančias sąnario judrumą. Sudėtingiausiais atvejais gali būti reikalinga operacija.

Kaip apsaugoti kelio sąnarį nuo traumų?

Prevencija yra labai svarbi. Kelio sąnarys yra vienas sudėtingiausių sąnarių, todėl prieš sportuojant rekomenduojama atlikti apšilimą ir vengti staigių judesių, kurie gali sukelti raiščių plyšimą ar menisko traumą.

Kokios dažniausios kelio skausmo priežastys sportuojant?

Sportuojant kelio skausmas dažnai atsiranda dėl pernelyg didelio apkrovimo, girnelės sausgyslės uždegimo ar menisko plyšimų. Svarbu pasirinkti tinkamą avalynę ir vengti pernelyg intensyvių treniruočių.

Kas yra bursitas ir kaip jis susijęs su kelio skausmu?

Bursitas – sąnario tepalinio maišelio uždegimas, kuris gali sukelti intensyvų kelio skausmą. Gydymas dažnai apima poilsį, priešuždegiminius vaistus ir fizioterapiją.

Kaip artritas ir osteoartritas veikia kelio sąnarį?

Artritas ir osteoartritas yra dažnos sąnarių ligos, sukeliančios lėtinį kelio skausmą ir judesių apribojimą. Jos pažeidžia sąnarių kremzlę ir sukelia uždegimą, todėl būtinas kompleksinis gydymas – nuo fizioterapijos iki vaistų.

Svarbiausia atsiminti:

  • Kelio skausmo gydymas priklauso nuo priežasties.
  • Laiku kreipiantis pagalbos galima išvengti komplikacijų.
  • Poilsis, ledo ir šilumos terapija, pratimai bei vaistai – pirmoji pagalba kelio skausmui.
  • Esant rimtoms traumoms ar lėtinėms ligoms, būtina specialistų konsultacija.

Atminkite, kad laiku pradėtas gydymas padės sugrįžti prie aktyvaus ir pilnaverčio gyvenimo.