Nugaros skausmas tarp menčių gali varginti įvairaus amžiaus žmones ir reikšmingai sutrikdyti gyvenimo kokybę, ypač jei tai susiję su kaklo ar stuburo dalies problemomis. Skausmas gali būti ūmus, pasireiškiantis staiga, arba lėtinis, kuris trunka ilgiau ir dažnai reikalauja kompleksinio gydymo.
Kodėl atsiranda skausmas tarp menčių?

Nugaros skausmas tarp menčių dažnai atsiranda dėl raumenų patempimo, kuris gali būti sukeltas staigių judesių, sunkaus svorio kėlimo virš galvos ar net netinkamos miego padėties. Kita dažna priežastis yra stuburo problemos, tokios kaip disko išvarža, stuburo kanalo susiaurėjimas ar degeneraciniai stuburo pokyčiai, kurie gali sukelti stiprų ir ilgalaikį skausmą.
Taip pat skausmas tarp menčių gali atsirasti dėl prastos laikysenos, ypač dirbant ilgą laiką sėdimoje padėtyje, ar naudojant neergonomiškas darbo vietas, todėl svarbu kreiptis į specialistą. Vidaus organų ligos, tokios kaip tulžies pūslės uždegimas, opos skrandyje ar širdies ligos, taip pat gali sukelti skausmą tarp menčių, todėl svarbu atkreipti dėmesį į nugaros skausmo pobūdį.
Kada skausmas tarp menčių yra pavojingas?
Jei skausmas tarp menčių yra staigus, labai stiprus, deginantis kartu su kitais simptomais, tokiais kaip krūtinės skausmas, dusulys, pykinimas – nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą. Galimos ūmaus skausmo priežastys:
- Raumenų ar raiščių patempimas – gali atsirasti po staigaus judesio, sunkaus daikto pakėlimo ar net nemalonios miego padėties.
- Stuburo problemos – disko išvarža ar nervo užspaudimas gali sukelti stiprų skausmą, kartais plintantį į ranką.
- Širdies problemos – retais atvejais skausmas tarp menčių gali būti susijęs su širdies liga (pvz., miokardo infarktu), ypač jei kartu jaučiamas dusulys, krūtinės skausmas ar pykinimas.
- Tulžies pūslės ar skrandžio problemos – tulžies akmenys ar opos gali sukelti stiprų skausmą, kuris plinta į nugarą.
- Plaučių problemos – pleuritas ar plaučių embolija gali sukelti staigų skausmą, kelti kvėpavimo problemas.
Lėtinis skausmas tarp menčių
Nugaros skausmas tarp menčių gali būti dėl įvairių priežasčių, įskaitant raumenų įtampą ir stuburo dalies sutrikimus.
- Raumenų įtampa ar lėtinis pertempimas – dažniausiai dėl netaisyklingos laikysenos, jei daug sėdite prie kompiuterio.
- Stuburo problemos – osteochondrozė, tarpslankstelinio disko išvarža ar degeneraciniai pokyčiai gali sukelti ilgalaikį skausmą.
- Miofascialinis skausmo sindromas – kai tam tikri raumenų mazgai tampa itin jautrūs ir sukelia nuolatinį skausmą.
- Vidaus organų problemos – lėtinis tulžies pūslės, plaučių ar net širdies veiklos sutrikimas gali sukelti nuolatinį diskomfortą nugaroje.
- Psichosomatiniai veiksniai – ilgalaikis stresas ar nerimas gali sukelti nuolatinį raumenų įtempimą ir skausmą.
Kaip gydomas skausmas tarp menčių?
Pirma ir ilgalaikė pagalba gali būti kompleksinis reabilitologinis gydymas: fizioterapija, kineziterapija, masažai. Patiriantiems nuolatinius skausmus ar įtampą po reabilitacinio gydymo svarbu tęsti mankštas ir namuose, stiprinant kaklo ir nugaros dalies raumenis. Tik nuolatinis savarankiškas darbas ir periodinė reabilitologo priežiūra gali suteikti palengvėjimą ir gyvenimą be skausmo.
Esant stipriam skausmui, gali būti naudingi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pvz., ibuprofenas) – jei tai paskyrė gydytojas.
Kokie pratimai padeda mažinti tarpumenčio nugaros skausmą?
- Lengvas tempimas ir mankšta – padeda atpalaiduoti įtemptus raumenis.
- Taisyklinga laikysena – stenkitės sėdėti tiesiai, reguliariai daryti pertraukas, jei dirbate prie kompiuterio.
- Masažas ar šilumos terapija – šiluma ar masažas gali sumažinti raumenų įtampą.
Prevencinės priemonės nugaros skausmui išvengti
Prevencijai labai svarbu palaikyti taisyklingą laikyseną, ypač ilgai sėdint prie darbo stalo ar kompiuterio. Reguliariai darykite pertraukas, atlikite trumpą mankštą ir stenkitės vengti monotoniškų judesių. Taip pat rekomenduojama reguliariai lankytis masažuose ar naudoti šilumos terapiją namuose.
Patarimai, kaip išvengti skausmo tarp menčių
- Išlaikykite taisyklingą laikyseną visą dieną.
- Venkite ilgalaikio sėdėjimo be pertraukų, kad sumažintumėte nugaros skausmo riziką.
- Reguliariai atlikite specialius pratimus ir tempimus.
- Kreipkitės į specialistą, jei skausmas nepraeina ar stiprėja, kad būtų galima nustatyti galimas stuburo dalies problemas.
- Kompleksinis gydymas – efektyviausias būdas valdyti skausmą.